Фев18

Як розташувати будинок на ділянці

Будувати житловий будинок, виходячи тільки з власних уподобань не можна. Попередньо потрібно отримати дозвіл в органах місцевого самоврядування. Туди ж необхідно надати план споруди, погоджений з сусідами. Зводити будинок на ділянці потрібно з урахуванням санітарно-гігієнічних норм і вимог техніки безпеки. Бажано, щоб споруда гармонійно вписувалася в архітектуру району.

Розташування будинку по відношенню до проїжджої частини

Зводити житловий будинок поблизу проїжджої частини не можна. Це суперечить нормам техніки безпеки. Сторонні звуки будуть заважати спати, пилюка, вихлопні гази і бруд негативно позначаться на стані всіх мешканців. Якщо в сім’ї є маленькі діти, то, вибігши на проїжджу частину за м’ячем, вони ризикують потрапити під колеса автомобіля. Розпочинати будівництво слід не менше ніж за 3 м від проїжджої частини і 5 м від вулиці. Це — мінімальна відстань. На ділянках з великою площею краще розташовувати будівлю в 5-10 м від цих об’єктів.

Розташування будинку щодо об’єктів на ділянці

Згідно з санітарно-гігієнічними нормами будинок на ділянці повинен розташовуватися за:

 • 15 м від сміттєзбірника, туалету або компостної ями;
 • 5 м від душової або лазні;
 • 20 м від водяної свердловини;
 • 5 м від фільтруючого колодязя і літнього душу;
 • 15 м від госпбудівель;
 • 4 м від споруд для утримання худоби або птиці.

Щоб будівля не постраждала від падаючих гілок дерев вона повинна бути віддалена від них мінімум на 2 м. Чагарники, особливо високорослі, висаджують в метрі від стін будинку. Від усіх інших будівель (гараж, майстерня, літня кухня) житловий будинок має знаходитися як мінімум на відстані метра.

Це загальні норми, які можуть бути змінені в кожному конкретному випадку. Відстань об’єкта залежить від:

 • рівня видаваного шуму і вібрації;
 • наявності неприємних запахів;
 • можливості випромінювання радіації, шкідливих для здоров’я речовин і так далі.

Розташування будинку щодо сусідніх будинків

Відстань від житлового будинку до кінця земельної ділянки має бути не менше 3 м, а від сусідньої населеної споруди:

 • 6 м, якщо вона виконана зі стійкого до займання каменю, бетону або залізобетону;
 • 8 м, якщо в конструкції присутні дерев’яні перекриття;
 • 10 м, якщо вона дерев’яна.

Будувати споруду з негорючих матеріалів можна на відстані 8 м від дерев’яної споруди. Усі деревомісткі будівельні матеріали попередньо обробляються речовинами, що підвищують їх стійкість до займання. Якщо цей захід безпеки не застосований, то відстань між об’єктами необхідно збільшити. При занадто близькому розташуванні будівель під час пожежі вогонь швидко перейде з однієї на іншу.

Відстань вимірюється від:

 • стін, якщо виступаючі об’єкти (елементи покрівлі, ганок, еркер, навіс) виходять за їх межі не більше, ніж на 50 см;
 • краю виступу, ширина якого перевищує 0.5 м.

Розташування будинку щодо сторін світу

Можна розташувати будинок без урахування сторін світу. Однак, правильно зорієнтувавши його в просторі, можна забезпечити максимальну кількість природного світла в кожній кімнаті. Це призведе до зменшення щомісячних платежів за світло та опалення.

Північна сторона найбільше підходить для:

 • технічних зон (котельня, наприклад);
 • підсобних приміщень;
 • нежитлових кімнат.

При наявності на цокольному поверсі гаража, слід розмістити його з північного боку будівлі. Вона нагрівається сонцем слабо, через що її можна не оснащуються вікнами. Ще варто відзначити, що північний напрямок вітру вважається одним з найхолодніших. Відсутність вікон на цій стороні будівлі сприяє зменшенню тепловтрат.

З північно-східної сторони слід розташувати:

 • вхід;
 • господарські приміщення, які обігріваються (майстерня, пральня, ванна кімната).

Східна сторона підходить для розміщення:

 • кімнат загального призначення (вітальня, їдальня, бібліотека);
 • спортивних об’єктів (тренажерний зал, басейн);
 • вбиральні.

Любителі рано вставати можуть спланувати зі східного боку спальню. З південно-східного боку найкраще розмістити:

 • кухню;
 • столову;
 • робочий кабінет;
 • гостьову кімнату.

Південна сторона, як і східна, підходить для розміщення кімнат загального призначення. Ще вона оптимальна для:

 • дитячої, музичної та ігрової кімнати;
 • зимового саду;
 • тераси.

Західна сторона протягом дня мало освітлюється і обдувається холодними вітрами. Тут можна розташувати:

 • передпокій;
 • комору;
 • сходи.

Це загальноприйняті норми. Однак у всіх людей різні вподобання, які потрібно враховувати на етапі проектування. Хтось любить спати в прохолодних кімнатах. Часто з північної і західної сторони розміщують кухню, яка під час готування нагрівається від плити і духовки.

Розташування будинку на ділянках різної площі

Над тим як розташувати будинок на великій території багато думати не доводиться. Маючи достатню площу, легко розмістити будівлю з урахуванням всіх норм, вимог і особистих переваг. На маленьких земельних ділянках часто доводиться шукати можливий, а не бажаний варіант розташування.

На етапі проектування потрібно розділити ділянку на 3 зони:

 • будинок, господарське приміщення, майстерня та інші об’єкти;
 • сад;
 • майданчик для відпочинку.

Розміри і планування житлового приміщення будуть визначатися площею відведеної під нього ділянки. Якщо площа становить 6 — 8 кв. м, то, швидше за все, мова йде про дачу, велика частина якої відводиться під сад і город. Щоб захистити рослини від холодних вітрів, будинок будують з північного боку.

Найчастіше площа земельних ділянок становить 10 — 15 кв. м. Цієї території вистачить, щоб розташувати житловий будинок, баню, ігровий майданчик, сад, невелику водойму. При раціональному плануванні вийде відвести місце під будівництво для гостей і альтанку або літню кухню. Найбільш підходящі для території такої площі габарити житлової споруди 10Х10. Розташовувати її краще з північного боку. При відсутності городу або саду можна будувати будинок у центрі ділянки, враховуючи при проектуванні його планування і орієнтацію по сторонах світу. Однак додатково доведеться облаштувати пішохідні доріжки.

Побудувати будинок на земельній ділянці, площа якої становить 20 кв. м. і більше, можна як в центрі, так і з будь-якого боку. Місця вистачить на просторий житловий будинок і допоміжні споруди. Однак хаотичне будівництво об’єктів призведе до того, що всі вони не будуть виглядати як елементи одного комплексу. Неефективне використання території стане причиною незручності використання розміщених на ній будівель.

При впорядкуванні території площею 15 кв. м. і більше слід особливу увагу приділити ландшафтному дизайну. Рослини краще розташувати так, щоб вони складалися в плавну звивисту лінію. Прикрасять ділянку ліхтарі з елементами ковки, містки, лавки, клумби, асиметрично розміщені на території об’єкти будь-якого розміру. Популярний сьогодні і екостиль, що не допускає особливих змін в ландшафті. Досить внести легкі корективи (фігурна обрізка дерев, висадка рослин, характерних для даного регіону).

Незалежно від стилю ландшафтного дизайну для будівництва житлового будинку потрібно вибрати найвищу точку ділянки. При його центральному розміщенні слід встановити 2 виходи (на центральний і на задній двір).

Розташування будинку на ділянках різної форми

На те, як розташувати будинок, впливає форма земельного наділу. Найскладніше знайти хороший варіант для вузьких ділянок. В даному випадку архітектура і дизайн будівлі визначаються конфігурацією майданчики під забудову. Типові проекти реалізувати не вийде. Потрібно відштовхуватися від рельєфу території і орієнтації по сторонам світу. Будинок найчастіше будують навпроти вхідних воріт. Якщо поруч дорога галаслива, краще розмістити споруду далі від входу. Власникам транспортних засобів потрібно подбати, щоб вони могли вільно заїхати у двір, проїхати до гаражу. Зручно розташувати його на цокольному поверсі: щоб поставити автомобіль, не потрібно об’їжджати будинок. До того ж окрема споруда займе багато місця. Ще можна відвести під забудову бічну сторону ділянки, яка найбільш затінена.

Найзручніше розташовувати об’єкти на прямокутній території. Вибирати місце під забудову можна виходячи з особистих переваг. Найвища точка ділянки вибирається при облаштуванні територій, що знаходяться на південних схилах. На східних і західних схилах під забудову відводять найвищу частину північного боку. На ділянці з ухилом на північ вибрати краще західний кордон або попередньо підсипати середню частину. Традиційне планування передбачає розміщення будинку з північної сторони. Можна змістити будівництво вглиб території.

Складно раціонально використовувати кутові ділянки. Найкраще відводити під забудову місце по осі території. Найбільш простий спосіб вирішення питання — зведення споруди відповідної форми. З огляду на те що дороги зазвичай розташовані з усіх боків таких ділянок, вибір місця під забудову регламентований нормами розташування будівель по відношенню до інших об’єктів.

Незалежно від форми і розміру ділянки не слід розташовувати житловий будинок на вершині гори. Обігрівати будинок, що обдувається холодними вітрами, буде дорого. Щоб в будинку була позитивна енергетика краще не купувати землю поблизу кладовищ, медичних установ, трас з великою прохідністю, в’язниць і т. д. Найзручніше працювати з ділянками прямокутної форми.